Już od dawna wiadomo, że zależność między stopniem wykształcenia, a perspektywami zawodowymi, a co za tym idzie wysokością zarobków, jest bardzo ścisła i niemal na każdym szczeblu gospodarki wyraźnie zauważalna.
Pracodawcy, którzy jeszcze kilka lat temu szukali na rynku pracy pracowników fizycznych, dziś zaczynają rozglądać się za kadrą umysłową. Co prawda kończąc uczelnię wyższą nadal ciężko znaleźć pracę, ale dla zdeterminowanych i naprawdę zdolnych osób pracodawcy bywają bardzo łaskawi, a przede wszystkim szczodrzy. Publiczną tajemnicą jest dziś fakt, że absolwenci uczelni wyższych nie są rozchwytywani przez pracodawców, jednak są najwyżej przez nich cenieni co rzecz jasna przekłada się na późniejsze zarobki.
Związany z przebytą edukacją poziom wiedzy i umiejętności absolwenta przekłada się na umiejętności, zakres obowiązków i odpowiedzialność w pracy. To właśnie te aspekty są najbardziej cenione w pracy. Tym sposobem można dojść do wniosku, że im bardziej prestiżowa uczelnia oraz wyższy poziom nauczania, tym atrakcyjniejszy na rynku pracy jest absolwent takiej uczelni.